Rágcsálók rendje - Tengerimalac-félék
A rágcsálók rendjét három csoportba szokták osztani a rágóizmok alapján: o Az első csoportba tartoznak a mókusszerűek (Sciuromorpha), melyeknek oldalsó, felszínes rágóizmai előrehúzódnak a szem előtt az orr irányába, a mélyebben futó erősebb rágóizmok pedig csak összezárják az állkapcsokat. o A második csoportba tartozó egéralakúak (Myomorpha) rágóizmai nemcsak összezárják az állkapcsokat, de az alsó állkapcsot még előre is húzzák, s így ezzel jellegzetes rágcsáló szájmozgást idéznek elő. o A sülalakúak (Hystricomorpha) alrendjére az erős rágóizmok és járomívek jellemzőek. Legismertebb képviselőik a Csalitpatkányfélék (degu), Sülfélék (tarajos sül), Kúszósülfélék, Csincsillafélék (gyapjas csincsilla), Tengerimalac-félék, Kapibarafélék, Agutifélék (Arany aguti), Hódpatkányfélék (nutria).
A Caviidae (tengerimalac-félék) lábai a patásokra emlékeztetnek. Ujjaik érintik a földet és a karom szélére támaszkodnak. Karmaik mint subungula (félpata) fejlődtek ki, vagyis némileg pataformát öltöttek, ezért e rágcsálókat patakörműeknek is nevezik.
A tengerimalac-féléknek két alcsaládja van.
A Caviinae (tengerimalac-formák) alcsalád Négy genust foglal magába. Ezek a következők: 1. o a Cavia nem (E genusról részletesebben itt olvashatsz. Az oldalon képek is láthatók!) 2. o a Galea nemnek négy faja van: 1. a G. flavidens (Yellow-toothed Cavy) - területi elterjedése Brazília. 2. a G. musteloides (Common Yellow-toothed cavy) szürke menyét-tengerimalac - területi elterjedése Peru és Közép-Argentína.
3. a G. spixii (Spix's Yellow-toothed cavy) - területi elterjedése Brazília és K-Bolívia. 4. a Galea monasteriensis faj egy néhány éve véletlenül felfedezett új faj, melyre német kutatók bukkantak rá Bolíviában. Az általuk münsteri tengerimalacnak elnevezett faj még világosbarna vagy bolíviai menyét-tengerimalac néven is ismert. Testhossza 22 cm, testtömege 300 gramm. E faj egyedei monogám párokat alkotnak (!).
3. o a Kerodon nem: 5. egyetlen faja van, ez a szirti tengerimalac (rock cavy), vagy más néven mokó. Testhossza 30-40 cm, testtömege 900-1000 gramm. Tudományos neve: K. rupestris. Területi elterjedése: Brazília É-K-i része.
Érdekesség: A sziklás területek közelében élő, sziklaodvakba, sziklarésekbe vagy kövek közé meghúzódó mokó a kora esti órákban elhagyja szálláshelyét, s nemcsak a földön rohangál, de gyakran a fák ágaira is felmászik, a zsenge leveleket igen kedveli.
4. o A Microcavia genusba tartoznak a törpe tengerimalacok (Dwarf cavies). Területi elterjedésük: Argentina É-Ny-i része, Bolívia D-Ny-i részén az Andok magas hegyvidékei, D-Chile. Testhosszúk 20-24 cm, testtömegük 200-450 gramm. E nemnek három faja van: 6. a M. australis faj (Southern Mountain Cavy) 7. a M. shiptoni faj (Shipton's Mountain Cavy ) 8. és a M. niata (Andean Mountain Cavy, Cavia niata) faj.
A Dolichotinae alcsalád egy genust foglal magába, a Dolichotis nemet, melynek két faja van:
9. a Dolichotis salinicola (Patagonian hares, Chacoan mara or Dwarf Patagonian Cavy) - a megjelenésében és viselkedésében nyúlhoz hasonló kisállat testhossza kb. 43-46 cm, farkhossza 4-5 cm. Testsúlya kevesebb, mint 4 kg. Területi elterjedése: Argentína É-K-i része, Paraguay, D-Bolívia.
10. a másik faj a magyar néven nagy maraként ismert Dolichotis patagonum (Patagonian Cavy or Mara). A felnőtt példányok 69-75 cm-re nőneksúlyuk eléri a 8-16 kg-ot. Monogám párokat alkotnak (!). Területi elterjedésük: Közép- és Dél-Argentína pampái.
Érdekesség: A kis- és középtermetű tengerimalac-félék átlagéletkora a vadonban 3-5 év. Fogságban a nyolc éves kort is elérhetik (ritkán egyesek még ennél nagyobb kort is megérnek). A nagyobb termetű mara fogságban 15 évet is elélhet (McDonald, 1999).
Szintén a sülalakúak alrendjéba tartozik a tengerimalacokhoz külsőleg hasonlatos vízidisznó, a kapibara (Hydrochaeris hydrochaeris), mely egy másik családnak, a Kapibarafélék (Hydrochaeridae) családjának egyetlenegy faja (régebben e fajt a tengerimalac-félék családjába sorolták). A kapibara a ma élő rágcsálók közül a legnagyobb, testhossza egy méter, vállmagassága 50 cm, testsúlya megközelíti az 50 kg-ot.
|